bahis siteleri
kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Ogród na mazowieckiej wsi

Największym wyzwaniem projektowym ogrodu na mazowieckiej wsi było osuszenie i wyizolowanie terenu położonego w strefie zalewowej. Głównym miejscem do wypoczynku stał się staw z piaszczystą plażą, który zasilany jest wodami gruntowymi. Ogród na mazowieckiej wsi o powierzchni ok. 5000 m2 zaprojektowany został przez Gabrielę Kijewicz.

Jedną z cech charakterystycznych zaaranżowanego na nowo ogrodu na mazowieckiej wsi jest zbiornik wpisujący się w małą retencję wody, wykorzystującą zastane ukształtowanie terenu w celu gromadzenia wód gruntowych i opadowych. Główną ideą małej retencji wody jest zachowanie i wspieranie naturalnego krajobrazu. Wokół stawu powstała piaszczysta plaża, która jest głównym miejscem odpoczynku właścicieli posesji. Ogród na mazowieckiej wsi o powierzchni ok. 5000 m2 zaprojektowany został przez Gabrielę Kijewicz. 

 ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogród z rabatami preriowymi

Staw z plażą na ogrodzie na mazowieckiej wsi

Powstawanie ogrodu na mazowieckiej wsi podzielone zostało na kilka etapów. Głównym przedsięwzięciem było przygotowanie terenu pod staw, który zasilany jest wodami gruntowymi. Odpowiednie ukształtowanie terenu oraz jego położenie umożliwiło całkowite uniezależnienie się od dostaw wody pochodzącej z sieci. Dzięki zainstalowaniu filtru hydrobotanicznego i mineralno-roślinnego uzyskano bardzo wysoką przejrzystość wody. Przy stawie wyodrębniono teren przeznaczony na piaszczystą plażę, służącą przede wszystkim rekreacji i wypoczynkowi.

Ogród na mazowieckiej wsi
Ogród na mazowieckiej wsi
Ogród na mazowieckiej wsi

Elementy dekoracyjne i roślinność ogrodu na mazowieckiej wsi

Oś ogrodu na mazowieckiej wsi wyznaczona została przez wtapiającą się w teren ścieżkę, prowadzącą do stawu. Aby utrzymać sielski klimat otoczenia projektantka zdecydowała się na zasadzenie wielu drzew liściastych, brzóz, lip, grabów i platanów. O zróżnicowanie kolorystyczne dbają z kolei byliny zasadzone wzdłuż ścieżki i podkreślające jej przebieg. W ogrodzie na mazowieckiej wsi nie zabrakło także elementów dekoracyjno-użytkowych. W związku ze spadkiem terenu zostały zamontowane obrzeża ze stali kortenowskiej, urozmaicające przestrzeń i hamujące osuwanie się gruntu. Na kilku z nich także zostały zasadzone byliny, m.in. lawenda, werbena i trawy ozdobne.

Ogród na mazowieckiej wsi
Ogród na mazowieckiej wsi

Ogród na mazowieckiej wsi – metryczka projektu

Lokalizacja: woj. mazowieckie / Polska
Typ: ogród prywatny
Rok: 2019-2022
Projekt: mgr ach. krajobrazu Gabriela Kijewicz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Iwona

Piękny ogród z moimi ulubionymi kolorami kwiatów. Zauroczył mnie od razu, chciałabym w nim przebywać, odpoczywać i cieszyć oko.

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!